نقاشی‌های حک شده روی دیواره‌ی غارها از هنر قصه گویی می‌گویند که با عمق تاریخ پیوند خورده است.

نقاشی و داستان

مصطفی فلاحیان

درباره‌ی نوشتن

احتمالاً نوشتن بهانه‌ای است تا آینه‌ای در برابر خود بگذاریم، و هر که آینه‌اش از جیوه‌ی اعلاء‌تری پرداخت شده باشد فرازونشیب سیمای جهانش ـ درونش _ بهتر به نمایش در می‌آید؟ ممکن است چنین باشد.

زهرا شاه‌حسینی

نگاهی به نقاشی درس آناتومی دکتر نیکولاس تالپ

نگاهی به نقاشی درس آناتومی دکتر نیکولاس تالپ که این اثر در نگارخانه ای به نام Mauricb House واقع در شهر لاهه ی هلند است .این نقاشی یک پرتره گروهی است که یکی از انواع مهم نقاشی در جمهوری هلند در قرن 17 به شمار می آمد . اینجا موضوع صنف جراحان است و انجمن جراحان می توانست یک پرتره نگار از پیشگامان دوره را مامور کند تا تصویر آنان را هنگام کالبدشکافی ثبت کند .

آزاده آزادمنش

مروری بر نقاشی ریک موجیکا در ارتباط با زندگی روزمره

همیشه کارهایی هست که آدمِ خیالی و نازک و کمال گرایِ مستاجر در یک جایی از ذهنت می خواسته انجام بدهد، اما هیچ وقت زورش به آن آدم کله گنده‌یِ دو دو تا چهار تا کنِ صاحب خانه‌ی ذهنت نرسیده است.

ترگل شیرعلیان

مروری بر نقاشی دنیای کریستینا

نقاشی دنیای کریستینا اثر اندرو وایت آن قدر ساده است که گاهی بیننده را به فکر فرو می برد که آیا این اثر یک شاهکار مدرن است یا اینکه کاملاً ساده لوحانه است؟ تقریباً 70 سال پس از به وجود آمدن این نقاشی (و یک قرن پس از تولد وایت ، در پنسیلوانیا) می‌گذرد اما هم چنان منتقدان و بینندگان با دیدن این نقاشی در سکوت باقی می‌مانند، و مطمئن نیستند که تا کی مجبورند با اثری که این نقاشی در آن‌ها باقی می‌گذارد باید سر کنند؟....

نگار نظری

مروری بر نقاشی پیرمرد اندوهگین ونگوگ با مرور رفت و برگشتی به زندگی روزمره

می‌دانی خیلی ساده است! فقط برای یک لحظه که بنشینی و فکر کنی پیدایش می‌کنی! درست همانجاست! نه حتی روبرو یا بغل دستت, دقیقا درون خود توست! درماندگی. به خودت می‌آیی و می بینی که لباس های تورا پوشیده, با چشمهای تو در حین مسواک زدن به خودش در آینه زل زده و حالا با دست‌هایی مستاصل برایت لقمه‌هایی گرفته که قرار است سرد شوند و از دهن بیفتند.

مینا نباتی مقدم

تلفیق نقاشی شب زنده‌داران با برشی از یک زندگی

اگر به خودم بود تمام روز را مچاله بین رختخواب و گه‌گاه کنار پنجره‌ی سرتاسری هال خانه می‌گذراندم، ولی ناچار به تحویل تعداد زیادی پروژه هستم. قهوه ام را ایستاده، کنار همان پنجره می‌نوشم. سرم را که بر‌می‌گردانم، نقاشی شب زنده داران اثر ادوارد هاپر روبرویم است.....

مرجان احمدی

گزارشی از نقاشی و کتاب داستان آتالا یا عشق دو وحشی در صحرا

مکان‌های سحرآمیز زیادی در جهان وجود دارند که برای انسان‌ها در حکم مثلث برمودا هستند، پر از کشش و جاذبه... و موزه‌ی لوور و تابلوهای نقاشی‌ شگفت‌انگیزش، بی‌شک برای من برموداترین نقطه‌ی زمین است. نیروی شگفتِ نهفته در رنگ‌ها و طرح‌ها و حرکاتِ پنهان قلموها هر بار بی‌اختیار مرا می‌کشانند به ورودی پر ازدحام و صف‌های پیچ‌وتاب‌‌خورده‌ی موزه‌ی لوور.

ترگل شیرعلیان

داستان به تصویر درآمدن نقاشی جیغ توسط ادوارد مونک

طبیعت تنها از طریق چشم قابل مشاهده نیست. تصاویری وجود دارند که از روح می گذرند. ادوارد مونک نقاش اکسپرسیونیست نروژی، خالق یکی از گران ترین نقاشی های تاریخ هنر است. ما در مورد "جیغ" صحبت می کنیم. این چهره¬ی دلهره آور که نماد جهانی از اضطراب است حتی ایموجی ......

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *